GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Fat 3967155
*
nr 396 7155
Fat
Gustafsberg, Argenta, W KÃ¥ge, Dia. 15
Utrop:
300 kr
Såld:
450 kr
Sista tid för bud online:
måndag 13 februari 2006
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
12/2 13:39:43
1
400 kr
12/2 22:20:30
2
350 kr
12/2 22:22:48
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta fat filigran gustafsberg gustavsberg keramik silverinläggning silverinläggningar w kåge wilhelm kåge
-
4161 Färglitografier
2 st, Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Oramade lösa..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
10 juni kl 19:41
-
2062 Fat
Ulla Forsell (f. 1944), Sverige. Konstglas, Signer..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
17 juni kl 19:21
-
4176 Skålfat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Karneval", Gu..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
10 juni kl 20:23
-
4097 Urna
+ fat, 2 delar, Asien, 1900-tal, glaserad stengods..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
10 juni kl 18:17
*
Fat
nr 396 7155
Fat
Gustafsberg, Argenta, W KÃ¥ge, Dia. 15
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 450 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 13 februari 2006 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
12/2 13:39:43 | 1 | 400 kr |
12/2 22:20:30 | 2 | 350 kr |
12/2 22:22:48 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta fat filigran gustafsberg gustavsberg keramik silverinläggning silverinläggningar w kåge wilhelm kåge
-
4161 Färglitografier
2 st, Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Oramade lösa..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
10 juni kl 19:41 -
2062 Fat
Ulla Forsell (f. 1944), Sverige. Konstglas, Signer..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
17 juni kl 19:21 -
4176 Skålfat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Karneval", Gu..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
10 juni kl 20:23
-
4097 Urna
+ fat, 2 delar, Asien, 1900-tal, glaserad stengods..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
10 juni kl 18:17